Microchip Technology PIC24EP32MC204-H/PT
PIC24EP32MC204-H/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24EP32MC204-H/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24EP32MC204-H/PT.pdf
Availability of PIC24EP32MC204-H/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24EP32MC204-H/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24EP32MC204-H/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24EP32MC204-H/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24EP
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (10.7K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24EP32MC204-H/PT
Related LinksPIC24EP32, PIC24EP32MC204-H/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24EP32MC204-H/PT Details Description
Related parts for PIC24EP32MC204-H/PT
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FAN EXHAUST 24V 5W LT GREY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
STRIPPING BLADE datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 18A TO220AC datasheet.pdf