Microchip Technology PIC24EP64GP204T-I/ML
PIC24EP64GP204T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24EP64GP204T-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24EP64GP204T-I/ML.pdf
Availability of PIC24EP64GP204T-I/ML
QUANTITY
PIC24EP64GP204T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24EP64GP204T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24EP64GP204T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Multiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 29/Oct/2013
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
SeriesPIC® 24EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24EP64GP204T-I/ML
Related LinksPIC24EP64G, PIC24EP64GP204T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24EP64GP204T-I/ML Details Description
Related parts for PIC24EP64GP204T-I/ML
RES SMD 25.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC XLATOR TO LVTTL 13BIT 28TSSOP datasheet.pdf
CONN DDR II 240P SOCKET 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC HALL SENSR OMNIPLOR SW 4DFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 250W datasheet.pdf