Microchip Technology PIC24EP64GP204T-I/TL
PIC24EP64GP204T-I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC24EP64GP204T-I/TL
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
PIC24EP64GP204T-I/TL.pdf
Availability of PIC24EP64GP204T-I/TL
QUANTITY
PIC24EP64GP204T-I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24EP64GP204T-I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC24EP64GP204T-I/TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 29/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
SeriesPIC® 24EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24EP64GP204T-I/TL
Related LinksPIC24EP64G, PIC24EP64GP204T-I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24EP64GP204T-I/TL Details Description
Related parts for PIC24EP64GP204T-I/TL
RES SMD 487K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES 16 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY RECPT TINMAN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.5A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 29 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
WAVEACE SERVICE MANUAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf