Microchip Technology PIC24F04KL101-I/MQ
PIC24F04KL101-I/MQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F04KL101-I/MQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC24F04KL101-I/MQ.pdf
Availability of PIC24F04KL101-I/MQ
QUANTITY
PIC24F04KL101-I/MQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F04KL101-I/MQ
Internal Part NumberEIS-PIC24F04KL101-I/MQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Cost PIC24F KL Family Overview
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size4KB (1.375K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F04KL101-I/MQ
Related LinksPIC24F04K, PIC24F04KL101-I/MQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F04KL101-I/MQ Details Description
Related parts for PIC24F04KL101-I/MQ
REPLACEMENT DIE FOR ZAP 100 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7MM VERT 2POS PCB datasheet.pdf
CONN TRM 30U 20-24AWG LUBRICATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 460 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM TNCM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 100' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf