Microchip Technology PIC24F08KL201-I/MQ
PIC24F08KL201-I/MQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL201-I/MQ
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC24F08KL201-I/MQ.pdf
Availability of PIC24F08KL201-I/MQ
QUANTITY
PIC24F08KL201-I/MQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL201-I/MQ
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL201-I/MQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Cost PIC24F KL Family Overview
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL201-I/MQ
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL201-I/MQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL201-I/MQ Details Description
Related parts for PIC24F08KL201-I/MQ
PV MINI SGP SI datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 12.1 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SDRAM 32M X 16 3.3V 54-TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
ZSFP+ STACKED 2X4 WMETAL WINNER datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf