Microchip Technology PIC24F08KL302-I/MQ
PIC24F08KL302-I/MQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL302-I/MQ
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24F08KL302-I/MQ.pdf
Availability of PIC24F08KL302-I/MQ
QUANTITY
PIC24F08KL302-I/MQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL302-I/MQ
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL302-I/MQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Cost PIC24F KL Family Overview
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL302-I/MQ
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL302-I/MQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL302-I/MQ Details Description
Related parts for PIC24F08KL302-I/MQ
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 13PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 13KV NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
IE-LAN USB TESTER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 720MA 560 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
75VAC / 100VDC MOV DIN LV SPD datasheet.pdf