Microchip Technology PIC24F08KM204-E/ML
PIC24F08KM204-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KM204-E/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24F08KM204-E/ML.pdf
Availability of PIC24F08KM204-E/ML
QUANTITY
PIC24F08KM204-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KM204-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KM204-E/ML
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KM204-E/ML
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KM204-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KM204-E/ML Details Description
Related parts for PIC24F08KM204-E/ML
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 250MM datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 274 I/O 356BGA datasheet.pdf
PET 1 1/4" NEON YELLOW 250' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf