Microchip Technology PIC24F16KA102-E/SO
PIC24F16KA102-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KA102-E/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24F16KA102-E/SO.pdf
Availability of PIC24F16KA102-E/SO
QUANTITY
PIC24F16KA102-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KA102-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KA102-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Video FileWorld's Lowest Power in Sleep MCU: nanoWatt XLP
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KA102 Datasheet/Errata Update 30/Jan/2014
PIC24F16KA102 Errata/Datasheet Update 15/Apr/2014
Dataheet/Errata Update 10/Jul/2014
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KA102-E/SO
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KA102-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KA102-E/SO Details Description
Related parts for PIC24F16KA102-E/SO
FIXED IND 4.7UH 2A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 549 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 30K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf