Microchip Technology PIC24F16KA301T-I/SO
PIC24F16KA301T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KA301T-I/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC24F16KA301T-I/SO.pdf
Availability of PIC24F16KA301T-I/SO
QUANTITY
PIC24F16KA301T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KA301T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KA301T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV32KA304 Errata Datasheet Revision 12/Nov/2013
Errata/Datasheet Update 10/Aug/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KA301T-I/SO
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KA301T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KA301T-I/SO Details Description
Related parts for PIC24F16KA301T-I/SO
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf