Microchip Technology PIC24F16KA301T-I/SS
PIC24F16KA301T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KA301T-I/SS
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC24F16KA301T-I/SS.pdf
Availability of PIC24F16KA301T-I/SS
QUANTITY
PIC24F16KA301T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KA301T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KA301T-I/SS
PCN Design/SpecificationPIC24FV32KA304 Errata Datasheet Revision 12/Nov/2013
Errata/Datasheet Update 10/Aug/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KA301T-I/SS
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KA301T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KA301T-I/SS Details Description
Related parts for PIC24F16KA301T-I/SS
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
SW MINI SNAP ACTION SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB M4 PRO 64QFN datasheet.pdf
POE TRANSFORMER (EP7) datasheet.pdf
FUSE COVER THERMOPLASTIC 30A 600 datasheet.pdf