Microchip Technology PIC24F16KM102-E/SP
PIC24F16KM102-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KM102-E/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC24F16KM102-E/SP.pdf
Availability of PIC24F16KM102-E/SP
QUANTITY
PIC24F16KM102-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KM102-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KM102-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 19x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KM102-E/SP
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KM102-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KM102-E/SP Details Description
Related parts for PIC24F16KM102-E/SP
CONN CHAMP PLUG 64 POS SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN JACK MONO 3.5MM SMD datasheet.pdf
2 AXIS NPN PIGTAIL W/M8 CONN datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
3M 5558 4MM-DISCS 100/PACK datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 3MM datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf