Microchip Technology PIC24F16KM104-I/PT
PIC24F16KM104-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KM104-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24F16KM104-I/PT.pdf
Availability of PIC24F16KM104-I/PT
QUANTITY
PIC24F16KM104-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KM104-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KM104-I/PT
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KM104-I/PT
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KM104-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KM104-I/PT Details Description
Related parts for PIC24F16KM104-I/PT
RES 0.82 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047R/H9992TR12" datasheet.pdf
BOOT CABLE BREAKOUT 3 ENTRY datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2051C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER SOT23-6 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 60MA 90 OHM TH datasheet.pdf
CONN R/A PLUG HEADER 3P datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 275MW SOT323 datasheet.pdf