FFF SFW26R-2STE1LF
SFW26R-2STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW26R-2STE1LF
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 26POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW26R-2STE1LF.pdf
Availability of SFW26R-2STE1LF
QUANTITY
SFW26R-2STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW26R-2STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW26R-2STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions26
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW26R-2STE1LF
Related LinksSFW26R-, SFW26R-2STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW26R-2STE1LF Details Description
Related parts for SFW26R-2STE1LF
BOARD TERMINAL DBL TURRET 33POS datasheet.pdf
RES SMD 118KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 5.5A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 140MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf