Microchip Technology PIC24F16KM202-I/ML
PIC24F16KM202-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KM202-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24F16KM202-I/ML.pdf
Availability of PIC24F16KM202-I/ML
QUANTITY
PIC24F16KM202-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KM202-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KM202-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGetting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductMicrostick for 5V PIC24F K-Series
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 19x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KM202-I/ML
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KM202-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KM202-I/ML Details Description
Related parts for PIC24F16KM202-I/ML
CONV DC-DC 66W 48VIN 1.8V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf