Microchip Technology PIC24F16KM204-I/MV
PIC24F16KM204-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KM204-I/MV
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN
Datasheet Download
PIC24F16KM204-I/MV.pdf
Availability of PIC24F16KM204-I/MV
QUANTITY
PIC24F16KM204-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KM204-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KM204-I/MV
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KM204-I/MV
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KM204-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KM204-I/MV Details Description
Related parts for PIC24F16KM204-I/MV
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BANANA JACK PNL MNT BLACK datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1MHZ 12SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IND, PWR, 4040, 400NH, 42A NPB datasheet.pdf