Microchip Technology PIC24F16KM204T-I/PT
PIC24F16KM204T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KM204T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24F16KM204T-I/PT.pdf
Availability of PIC24F16KM204T-I/PT
QUANTITY
PIC24F16KM204T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KM204T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KM204T-I/PT
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PIC24FV16KM204 Errata and Datasheet Revision 09/Sep/2013
PIC24FV16KM204 Errata/Datasheet 17/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 05/Mar/2015
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KM204T-I/PT
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KM204T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KM204T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24F16KM204T-I/PT
IC DAC 14BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220FP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 39A SP1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 247V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf