Microchip Technology PIC24FJ128DA110-I/BG
PIC24FJ128DA110-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128DA110-I/BG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 121BGA
Datasheet Download
PIC24FJ128DA110-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ128DA110-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ128DA110-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128DA110-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128DA110-I/BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to PIC24FJDA Family
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256DA210 Family Errata/Datasheet 12/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O84
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128DA110-I/BG
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128DA110-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128DA110-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ128DA110-I/BG
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX NONINV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SCKT DDR2 DIMM 240PS SMD AU datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 2POS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15.65V 500MW SOD80 datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 REC HSG datasheet.pdf
RES 432K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf