Microchip Technology PIC24FJ128DA210-I/BG
PIC24FJ128DA210-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128DA210-I/BG
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 121BGA
Datasheet Download
PIC24FJ128DA210-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ128DA210-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ128DA210-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128DA210-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128DA210-I/BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to PIC24FJDA Family
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O84
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128DA210-I/BG
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128DA210-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128DA210-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ128DA210-I/BG
CONN BACKSHELL 25P METAL 45DEG datasheet.pdf
RES 62 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 320 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
OPTION CARD CLOCK/TIMER LDD datasheet.pdf
IC FPGA 750 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
MTG BRACKET D-77159 PACK OF 10 datasheet.pdf
PG 29 TO 3/4 NPT ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf