Microchip Technology PIC24FJ128GA108-E/PT
PIC24FJ128GA108-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GA108-E/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ128GA108-E/PT.pdf
Availability of PIC24FJ128GA108-E/PT
QUANTITY
PIC24FJ128GA108-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GA108-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GA108-E/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GA108-E/PT
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GA108-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GA108-E/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ128GA108-E/PT
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
IGBT 600V 9A 24W TO220FP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 10MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
2179 SILVER 100 FT datasheet.pdf
CABLE 28POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf