Microchip Technology PIC24FJ128GA406T-I/PT
PIC24FJ128GA406T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GA406T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ128GA406T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ128GA406T-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ128GA406T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GA406T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GA406T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GA406T-I/PT
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GA406T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GA406T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ128GA406T-I/PT
IC VOLT DETECTOR 5.6V SNT-4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 67MM datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
WS02-CFSC1-EL10 VER2 datasheet.pdf
100MHZ ISLTD HANDHELD DIG OSCOPE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf