Microchip Technology PIC24FJ128GB202-E/SO
PIC24FJ128GB202-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB202-E/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24FJ128GB202-E/SO.pdf
Availability of PIC24FJ128GB202-E/SO
QUANTITY
PIC24FJ128GB202-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB202-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB202-E/SO
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 30/Mar/2015
Errata Data Sheet Rev 07/Jul/2015
PIC24FJ128GB204 Family Errata 28/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB202-E/SO
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB202-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB202-E/SO Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB202-E/SO
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ESD HANDLER 10X20-1/8X2-1/4 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL PREC MULTIVIB 16TSSOP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CC 0.4" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 0 DEG GRAY/YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/4" BK 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf