Microchip Technology PIC24FJ128GB202-I/MM
PIC24FJ128GB202-I/MM picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB202-I/MM
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24FJ128GB202-I/MM.pdf
Availability of PIC24FJ128GB202-I/MM
QUANTITY
PIC24FJ128GB202-I/MM Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB202-I/MM
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB202-I/MM
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 15/Jan/2015
Datasheet Update 30/Mar/2015
Errata Data Sheet Rev 07/Jul/2015
PIC24FJ128GB204 Family Errata 28/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsAES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN-S (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB202-I/MM
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB202-I/MM Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB202-I/MM Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB202-I/MM
RES 22.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE C 55POS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 20POS datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERSION WOBBLE datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 45NS 48TFBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 80POS SMD datasheet.pdf