Microchip Technology PIC24FJ128GB204-E/ML
PIC24FJ128GB204-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB204-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24FJ128GB204-E/ML.pdf
Availability of PIC24FJ128GB204-E/ML
QUANTITY
PIC24FJ128GB204-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB204-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB204-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 30/Mar/2015
Errata Data Sheet Rev 07/Jul/2015
PIC24FJ128GB204 Family Errata 28/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB204-E/ML
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB204-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB204-E/ML Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB204-E/ML
SENSOR 75PSIS M10 5V 12" datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 300MM T/B LT ON PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WM WHT 500LM datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG STRAIGHT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SEL SW RND CVR MOM LT datasheet.pdf
IC SENSR HALL EFFECT 5V 3SIP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf