Microchip Technology PIC24FJ128GB204-E/PT
PIC24FJ128GB204-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB204-E/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ128GB204-E/PT.pdf
Availability of PIC24FJ128GB204-E/PT
QUANTITY
PIC24FJ128GB204-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB204-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB204-E/PT
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 30/Mar/2015
Errata Data Sheet Rev 07/Jul/2015
PIC24FJ128GB204 Family Errata 28/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C