Microchip Technology PIC24FJ128GB206-I/PT
PIC24FJ128GB206-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB206-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ128GB206-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ128GB206-I/PT
QUANTITY
PIC24FJ128GB206-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB206-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB206-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PIC24FJ128GB MCUs with Integrated Hardware Encryption Engine
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GB210 Errata/Datasheet 11/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB206-I/PT
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB206-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB206-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB206-I/PT
OPTOCOUPLER DUAL SCR-OUT 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC READER 32-HVQFN datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V EMT3F datasheet.pdf