Microchip Technology PIC24FJ16MC102-I/SP
PIC24FJ16MC102-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ16MC102-I/SP
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC24FJ16MC102-I/SP.pdf
Availability of PIC24FJ16MC102-I/SP
QUANTITY
PIC24FJ16MC102-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ16MC102-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ16MC102-I/SP
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 06/Mar/2014
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ16MC102-I/SP
Related LinksPIC24FJ16, PIC24FJ16MC102-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ16MC102-I/SP Details Description
Related parts for PIC24FJ16MC102-I/SP
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 16TSSOP datasheet.pdf
SW COIL SPRING SNAP SPDT 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SPACER CIRCULAR GEN PURP 0.150" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 80 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf