Microchip Technology PIC24FJ192GA106-E/PT
PIC24FJ192GA106-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ192GA106-E/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ192GA106-E/PT.pdf
Availability of PIC24FJ192GA106-E/PT
QUANTITY
PIC24FJ192GA106-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ192GA106-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ192GA106-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size192KB (65.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ192GA106-E/PT
Related LinksPIC24FJ192, PIC24FJ192GA106-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ192GA106-E/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ192GA106-E/PT
IC REG LDO 3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
TAPE SEALING BOX CLEAR 48MMX50M datasheet.pdf
FLA-STE-CONTACT2,8X0,8 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30SKT CRIMP datasheet.pdf
BEL. HAND CABLE ALIGENER FOR MAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 65MA SNT6A datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf