Yageo RV0805JR-07300KL
RV0805JR-07300KL picture photo
Mfg. Part Number
RV0805JR-07300KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RV0805JR-07300KL.pdf
Availability of RV0805JR-07300KL
QUANTITY
RV0805JR-07300KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RV0805JR-07300KL
Internal Part NumberEIS-RV0805JR-07300KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV0805JR-07300KL
Related LinksRV0805JR, RV0805JR-07300KL Datasheet, Yageo Distributor
RV0805JR-07300KL Details Description
Related parts for RV0805JR-07300KL
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 116"L X 12"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf