Microchip Technology PIC24FJ256DA110-I/BG
PIC24FJ256DA110-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256DA110-I/BG
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 121BGA
Datasheet Download
PIC24FJ256DA110-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ256DA110-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ256DA110-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256DA110-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256DA110-I/BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to PIC24FJDA Family
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24F Microcontrollers with Integrated Graphics
PIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256DA210 Family Errata/Datasheet 12/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O84
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256DA110-I/BG
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256DA110-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256DA110-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ256DA110-I/BG
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM GND BRANCH 2.5MM WM GN/YLW datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
0805 L-SER CAP & IND (CHIP) KIT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
1-3/4" EXT CORNER 1" BEND WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO-215AB datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
RES 263 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf