Microchip Technology PIC24FJ256DA210-I/BG
PIC24FJ256DA210-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256DA210-I/BG
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 121BGA
Datasheet Download
PIC24FJ256DA210-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ256DA210-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ256DA210-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256DA210-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256DA210-I/BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to PIC24FJDA Family
Bluetooth Audio Development Platform
Video FilePIC24FJ256DA210 Development Board Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductInsultherm™ Tru-Fit FGL Sleeving
PIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256DA210 Family Errata/Datasheet 12/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O84
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256DA210-I/BG
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256DA210-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256DA210-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ256DA210-I/BG
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 12POS W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE CC 0.31" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 250V RADIAL datasheet.pdf