Microchip Technology PIC24FJ32GA002T-I/SS
PIC24FJ32GA002T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32GA002T-I/SS
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC24FJ32GA002T-I/SS.pdf
Availability of PIC24FJ32GA002T-I/SS
QUANTITY
PIC24FJ32GA002T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32GA002T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32GA002T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGraphics LCD System and PIC24 Interface
Asynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ64GA004 Family Errata/Datasheet 18/May/2013
PIC24FJ64GA004 Family DataSheet 18/May/2013
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32GA002T-I/SS
Related LinksPIC24FJ32G, PIC24FJ32GA002T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32GA002T-I/SS Details Description
Related parts for PIC24FJ32GA002T-I/SS
SENSOR DIGITAL GAUGE 5PSI LCD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT LV 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 44POS datasheet.pdf
CAP TRIMMER 6.5-30PF 100V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DUST CAP FOR FC ADAPTERS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf