Microchip Technology PIC24FJ32GA102-I/SO
PIC24FJ32GA102-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32GA102-I/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24FJ32GA102-I/SO.pdf
Availability of PIC24FJ32GA102-I/SO
QUANTITY
PIC24FJ32GA102-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32GA102-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32GA102-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
Additional Fabrication Site 11/Oct/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32GA102-I/SO
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32GA102-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32GA102-I/SO Details Description
Related parts for PIC24FJ32GA102-I/SO
IC CONVERTER V TO FREQ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW R/A 8POS datasheet.pdf
RES SMD 2.8KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 111 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
680UF 200V 35X60MM 105C 5000H datasheet.pdf