Microchip Technology PIC24FJ32GA102-I/SP
PIC24FJ32GA102-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32GA102-I/SP
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC24FJ32GA102-I/SP.pdf
Availability of PIC24FJ32GA102-I/SP
QUANTITY
PIC24FJ32GA102-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32GA102-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32GA102-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Additional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32GA102-I/SP
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32GA102-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32GA102-I/SP Details Description
Related parts for PIC24FJ32GA102-I/SP
MIC COND ANALOG OMNI -35DB datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 10MA SOT23-3 datasheet.pdf