Microchip Technology PIC24FJ32MC104T-E/PT
PIC24FJ32MC104T-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32MC104T-E/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ32MC104T-E/PT.pdf
Availability of PIC24FJ32MC104T-E/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ32MC104T-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32MC104T-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32MC104T-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
Datasheet Update 06/Mar/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32MC104T-E/PT
Related LinksPIC24FJ32M, PIC24FJ32MC104T-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32MC104T-E/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ32MC104T-E/PT
IC CTRLR HOTSWAP HV AUTO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 20TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 297V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TSOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf