Microchip Technology PIC24FJ64GA008T-I/PT
PIC24FJ64GA008T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA008T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GA008T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GA008T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ64GA008T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA008T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA008T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA008T-I/PT
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GA008T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA008T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA008T-I/PT
IC DSP CONTROLLER 32BIT 225MBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.69A 75 MOHM datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 2700K datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO SEALED 12POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf