Microchip Technology PIC24FJ64GA102-I/SS
PIC24FJ64GA102-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA102-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC24FJ64GA102-I/SS.pdf
Availability of PIC24FJ64GA102-I/SS
QUANTITY
PIC24FJ64GA102-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA102-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA102-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGetting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationJAON-17GAPJ777 03/Dec/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA102-I/SS
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GA102-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA102-I/SS Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA102-I/SS
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W T18 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 5W D5B datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 8POS datasheet.pdf
LAM STEEL PADLOCK 2 WHI datasheet.pdf
170UF 300V 25.7X79.8 85C AXI datasheet.pdf