Microchip Technology PIC24FJ64GA106T-I/PT
PIC24FJ64GA106T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA106T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GA106T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GA106T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ64GA106T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA106T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA106T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA106T-I/PT
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GA106T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA106T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA106T-I/PT
EXTENDER CARD PCI 64BIT GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
Crystal 7.6800MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf