Microchip Technology PIC24FJ64GA310-I/PF
PIC24FJ64GA310-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA310-I/PF
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GA310-I/PF.pdf
Availability of PIC24FJ64GA310-I/PF
QUANTITY
PIC24FJ64GA310-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA310-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA310-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGetting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ128GA310 Errata Update 18/Nov/2013
PIC24FJ128GA310 Datasheet Update 17/Mar/2014
PIC24FJ128GA310 Errata/Datasheet Update 30/Jun/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
Qualification TQFP-100L Package 18/Aug/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA310-I/PF
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GA310-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA310-I/PF Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA310-I/PF
CABLE D-SUB-AFU25B/AE25G/AFU25B datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 30PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V datasheet.pdf