Microchip Technology PIC24FJ64GA412-I/BG
PIC24FJ64GA412-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA412-I/BG
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ64GA412-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ64GA412-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ64GA412-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA412-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA412-I/BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O102
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA412-I/BG
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GA412-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA412-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA412-I/BG
Connector Receptacle 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf