Microchip Technology PIC24FJ64GA412T-I/BG
PIC24FJ64GA412T-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA412T-I/BG
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ64GA412T-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ64GA412T-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ64GA412T-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA412T-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA412T-I/BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O102
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA412T-I/BG
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GA412T-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA412T-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA412T-I/BG
CONN SPRING 31POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON L6728 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
PNEUM VALVE END BASE PAIR DIN datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT HER 0.56" CC datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00091UF RADIAL datasheet.pdf