Microchip Technology PIC24FJ64GB106-I/MR
PIC24FJ64GB106-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB106-I/MR
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC24FJ64GB106-I/MR.pdf
Availability of PIC24FJ64GB106-I/MR
QUANTITY
PIC24FJ64GB106-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB106-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB106-I/MR
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Assembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O51
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB106-I/MR
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GB106-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB106-I/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB106-I/MR
IC SW QUAD ANLG CMOS SPST 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HAN-YELLOCK 30 BASE GASKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf