Microchip Technology PIC24FV08KM101-E/SO
PIC24FV08KM101-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV08KM101-E/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC24FV08KM101-E/SO.pdf
Availability of PIC24FV08KM101-E/SO
QUANTITY
PIC24FV08KM101-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV08KM101-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FV08KM101-E/SO
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV08KM101-E/SO
Related LinksPIC24FV08, PIC24FV08KM101-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV08KM101-E/SO Details Description
Related parts for PIC24FV08KM101-E/SO
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 47 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADP2138 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK datasheet.pdf
VARISTOR 940V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN IDC 3 POS 26-28 AWG THRUCAP datasheet.pdf