Microchip Technology PIC24FV08KM101T-I/SS
PIC24FV08KM101T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV08KM101T-I/SS
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC24FV08KM101T-I/SS.pdf
Availability of PIC24FV08KM101T-I/SS
QUANTITY
PIC24FV08KM101T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV08KM101T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24FV08KM101T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV08KM101T-I/SS
Related LinksPIC24FV08K, PIC24FV08KM101T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV08KM101T-I/SS Details Description
Related parts for PIC24FV08KM101T-I/SS
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf