Microchip Technology PIC24FV08KM202T-I/ML
PIC24FV08KM202T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV08KM202T-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24FV08KM202T-I/ML.pdf
Availability of PIC24FV08KM202T-I/ML
QUANTITY
PIC24FV08KM202T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV08KM202T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FV08KM202T-I/ML
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 19x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV08KM202T-I/ML
Related LinksPIC24FV08K, PIC24FV08KM202T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV08KM202T-I/ML Details Description
Related parts for PIC24FV08KM202T-I/ML
CONN RECEPT PIN .015-.020" .040" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 300K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DGTL VIDEO 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A TO220-3 datasheet.pdf
1739-45 TOP COVER PLATE datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT CLEAR QUICK CONNECT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 63POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf