Microchip Technology PIC24FV16KA304T-I/PT
PIC24FV16KA304T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV16KA304T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24FV16KA304T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FV16KA304T-I/PT
QUANTITY
PIC24FV16KA304T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV16KA304T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FV16KA304T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationBond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV16KA304T-I/PT
Related LinksPIC24FV16K, PIC24FV16KA304T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV16KA304T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FV16KA304T-I/PT
CAP CER 18PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX QUAD 16SOIC datasheet.pdf
IC HEX INVERTR BUFF OC OUT 14SO datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf