Microchip Technology PIC24FV16KM102T-I/SO
PIC24FV16KM102T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV16KM102T-I/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24FV16KM102T-I/SO.pdf
Availability of PIC24FV16KM102T-I/SO
QUANTITY
PIC24FV16KM102T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV16KM102T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FV16KM102T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Video FileMicrostick for 5V PIC24F K-series
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 19x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV16KM102T-I/SO
Related LinksPIC24FV16K, PIC24FV16KM102T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV16KM102T-I/SO Details Description
Related parts for PIC24FV16KM102T-I/SO
IC DSP QUAD 16B 400MHZ 431FCPBGA datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE STR PCB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:17 500MHZ 52TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 720MA 430 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
HEADER SHIELD datasheet.pdf
CTV 30C MIXED PIN RECP datasheet.pdf
AB 14C 14#16 PIN RECP datasheet.pdf
CMOS, 330 MHz Triple 8-Bit High Speed Video DAC IC datasheet.pdf