Microchip Technology PIC24FV16KM204-I/MV
PIC24FV16KM204-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV16KM204-I/MV
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN
Datasheet Download
PIC24FV16KM204-I/MV.pdf
Availability of PIC24FV16KM204-I/MV
QUANTITY
PIC24FV16KM204-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV16KM204-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC24FV16KM204-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Video FileMicrostick for 5V PIC24F K-series
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV16KM204 Family Datasheet Update 01/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data ConvertersA/D 22x10b/12b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV16KM204-I/MV
Related LinksPIC24FV16, PIC24FV16KM204-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV16KM204-I/MV Details Description
Related parts for PIC24FV16KM204-I/MV
IDC CABLE - MDM10T/MC10M/X datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 140MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SLDSW 6A .110 RLR R20 datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf