Microchip Technology PIC24FV32KA302-I/ML
PIC24FV32KA302-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV32KA302-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24FV32KA302-I/ML.pdf
Availability of PIC24FV32KA302-I/ML
QUANTITY
PIC24FV32KA302-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV32KA302-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FV32KA302-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGetting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV32KA302-I/ML
Related LinksPIC24FV32, PIC24FV32KA302-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV32KA302-I/ML Details Description
Related parts for PIC24FV32KA302-I/ML
MOSFET N-CH 40V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X2K EE 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 97.6OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ 8DFN datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 24V datasheet.pdf