Microchip Technology PIC24FV32KA304-E/ML
PIC24FV32KA304-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV32KA304-E/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24FV32KA304-E/ML.pdf
Availability of PIC24FV32KA304-E/ML
QUANTITY
PIC24FV32KA304-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV32KA304-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FV32KA304-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV32KA304-E/ML
Related LinksPIC24FV32, PIC24FV32KA304-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV32KA304-E/ML Details Description
Related parts for PIC24FV32KA304-E/ML
CONN RECEPT 12POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
IC QUAD PWR DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-QSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER ANALOG C 5V datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X550MM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 46POS DUAL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 235MA 1.7 OHM datasheet.pdf