Microchip Technology PIC24FV32KA304-I/ML
PIC24FV32KA304-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV32KA304-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24FV32KA304-I/ML.pdf
Availability of PIC24FV32KA304-I/ML
QUANTITY
PIC24FV32KA304-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV32KA304-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FV32KA304-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGetting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV32KA304-I/ML
Related LinksPIC24FV32, PIC24FV32KA304-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV32KA304-I/ML Details Description
Related parts for PIC24FV32KA304-I/ML
MODULE SKT FOR PM3 80PF datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 20POS .100 T/H AU datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ACCESSORY BACKSHELL CCT 3310 datasheet.pdf
DIN-POWER GRIFFSCHALE 2G datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPTER 3/4" NPT datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" 1DIGIT ORN CC SMD datasheet.pdf